Gala Finałowa 3. edycji Monter and Child Startup Challenge – wieczór sukcesów i wzruszeń

27 listopada 2024 w warszawskim Teatrze Capitol odbyło się podsumowanie 3. edycji naszego konkursu. Wydarzenie zostało objęte patronatem Fundacji TVP.

Jak można podsumować galę finałową MCSC 2024? To był wieczór pełen inspiracji i pasji, okazja do celebrowania niesamowitych osiągnięć i nawiązywania kontaktów. Przede wszystkim było to święto innowacji, które przenoszą opiekę zdrowotną w zupełnie nowy wymiar.

Wieczór pełen innowacji

Punktualnie o 18.30 rozpoczęła się część oficjalna wydarzenia. Galę poprowadziły Nikoletta Buczek i Małgorzata Maj z Działu Sztucznej Inteligencji i Innowacji Technologii Medycznych IMiD, a zarazem project managerki konkursu.

Jako pierwszy na scenę wyszedł dr n. med. Tomasz Maciejewski – Dyrektor Naczelny Instytutu Matki i Dziecka. Jako inicjator konkursu podsumował pokrótce poprzednie edycje, opowiedział o genezie inicjatywy i przedstawił zespół, który odpowiadał za tegoroczną organizację. Więcej o Zespole przeczytasz TUTAJ.

3. edycja Mother and Child Startup Challenge obfitowała w wiele rozwiązań, o których opowiedziały prowadzące. Nowy proces oceny startupów, wykorzystanie platformy VestBee w procesie głosowania Jury, koncentracja na jednej ścieżce konkursowej to nie wszystkie zmiany, jakie zostały wprowadzone w tym roku.

Dla startupów, które weszły do TOP 20, a później do finałowej TOP 10 przygotowaliśmy szereg dedykowanych warsztatów i webinarów. Dziesiątka najlepszych pomysłów miała także okazję zaprezentować się szerszemu gronu podczas Demo Day.

UES Ultra Echo Scan – zwycięzca 3. edycji MCSC

Nagroda główna, czyli możliwość pilotażowego wdrożenia w szpitalach organizujących konkurs, trafiła do USE – Ultra Echo Scan.

Jury doceniło potencjał projektu, zwracając uwagę na skalowalność rozwiązania oraz możliwość zastosowania go w badaniach przesiewowych noworodków na całym świecie przy niskich kosztach implementacji.

„Innowacyjne rozwiązania z zakresu algorytmu sztucznej znacząco ułatwiają pracę personelu medycznego. Jak wiemy AI wykorzystywana jest do badań obrazowych czy porządkowania danych, ale coraz częściej jest w stanie wspomóc procesy diagnostyczne. Dużą zaletą zwycięskiego projektu jest jego prostota i intuicyjność” – powiedział dr n. med. Tomasz Maciejewski.

„Wstępne badanie pulsoksymetryczne uzupełnione badaniem UES pozwala na szybkie i kompleksowe sprawdzenie czy u nowonarodzonego dziecka występują wrodzone wady serca. Jestem przekonany, że znacząco wpłynie to na szybkość wykrywania wad i podejmowania leczenia” – podkreślił Dyrektor Naczelny Instytutu Matki i Dziecka.

UES to zaawansowane narzędzie diagnostyczne, które wspomaga wykrywanie wrodzonych wad serca u noworodków dzięki zastosowaniu algorytmów sztucznej inteligencji w analizie obrazów z USG. Zwycięska technologia pozwala także na dalsze zastosowanie w diagnostyce dzieci i dorosłych.

Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie: https://www.prometheusmedtech.ai/pl/projects/ultra-echo-scan/

Nagrody Partnerów – Wsparcie dla Innowacyjnych Pomysłów

Atrakcyjne nagrody dodatkowe ufundowali też nasi Partnerzy. Nagrodzili w ten sposób innowacyjność pomysłów, a publiczność gromkimi brawami doceniła każdego z laureatów.


• OVH Cloud – kredyty chmurowe o wartości 100 000 i 50 000 euro dla SynDiag, Uhura Bionics, UES i Omnidermal.
• EIT Health – mentoring o wartości 1 500 euro oraz 2 wejściówki na wydarzenie EIT Health 2025 dla UES i EFM.
• Consonance – konsultacje projektowe o wartości 10 000 zł dla startupu Aptamedica.
• WKB Lawyers – obsługa prawna dla Uhura Bionics, SemiRobotics i SynDiag.
• Europejska Fundacja Innowacji – pakiet usług o wartości 15 000 zł dla FunkBIOTICS.
• Revolve Healthcare – konsultacje dla Omnidermal, SynDiag i Uhura Bionics.
• talanoa – dostęp do kursu „How to commercialise MedTech startups in the US” dla SynDiag.

O pomysłach poszczególnych startupów można przeczytać w broszurze https://mcsc.pl/znamy-top10-tegorocznej-edycji/

Opieka mentorska – nowość jakiej nie było

Nowością tegorocznej edycji było przyznanie opieki mentorskiej wybranym startupom. Poszczególne szpitale zdecydowały się na wsparcie projektu, który ich zdaniem ma szansę na odmienienie oblicza opieki zdrowotnej.

Na czym polega to wyróżnienie? Startup objęty opieką mentorską może liczyć na wsparcie szpitala w kwestiach merytorycznych i networkingowych. W ten sposób wyróżniony został potencjał projektu. Jest to również otwarcie drogi do tego, by w przyszłości pogłębić współpracę.

Projekty objęte opieką mentorską:

  • Uhura Bionics i Semi Robotics – Uniwersyteckie Centrum Kliniczne;
  • Uhura Bionics i SynDiag – Szpitale Pomorskie Sp. z o.o;
  • Uhura Bionics – Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie;
  • Aptamedica – Instytut „Centrum Zdrowia Matki Polki”;
  • Aptamedica – Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny w Białymstoku;
  • Semi Robotics – Bonifraterskie Centrum Medyczne;
  • FunkBIOTICS – Instytut Matki i Dziecka.

Laureat Publiczności

W tym roku zdecydowaliśmy się na wprowadzenie plebiscytu „Laureat Publiczności”. W wyniku głosowania internautów wygrał projekt neendu, czyli domowy system do monitorowania stanu zdrowia noworodków i niemowląt od pierwszych dni ich życia. Jego zadaniem jest przewidywanie wczesnych symptomów Zespołu Nagłej Śmierci Łóżeczkowej (SIDS).

Zwycięzca został objęty opieką mentoringową Fundacji Instytutu Matki i Dziecka. Voucher wręczyła Prezes Zarządu Fundacji dr n. o zdrowiu Dorota Kleszczewska.

U genezy plebiscytu leżała chęć poznania opinie szerokiej publiczności na temat projektów, które zgłosiły się do konkursu. Oddanie głosu internautom pozwolił nam usłyszeć jakie rozwiązania według nich są najpotrzebniejsze.

Goście

Ogromne zainteresowanie konkursem i galą finałową przełożyło się na imponującą frekwencję. Na widowni zasiedli m. in.: przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Ministerstwa Cyfryzacji, urzędu Rzecznika Praw Pacjenta, Agencji Badań Medycznych, Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, Narodowego Funduszu Zdrowia, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, Polskiej Akademii Nauk czy Naczelnej Izby Lekarskiej.

Niezwykle miło było nam gościć przedstawicieli szpitali współorganizujących konkurs. Dostaliśmy też silne wsparcie od Zarządu i pracowników Instytutu Matki i Dziecka, za które bardzo serdecznie dziękujemy.

Warto nadmienić, że po raz pierwszy gala finałowa MCSC była otwarta dla publiczności, a bezpłatne wejściówki można było zdobyć po uprzedniej rejestracji.

Podziękowania i gratulacje

Gala Finałowa to nie tylko zakończenie kolejnej edycji konkursu, ale również początek nowych wyzwań, inspiracji i możliwości. Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy, a pozostałym uczestnikom życzymy kolejnych sukcesów w przyszłych projektach.

Chcemy złożyć też podziękowania wszystkim uczestnikom gali finałowej: Partnerom, Patronom, przedstawicielom szpitali współorganizujących konkurs, członkom Jury i Rady Programowej. Bez ich wsparcia, zaangażowania i pasji, wydarzenie to nie mogłoby odbyć się na tak wysokim poziomie.

Zostań Partnerem!

Uzupełnij poniższy formularz kontaktowy.
Skontaktujemy się z Tobą niebawem.
Informacje kontaktowe:
Dane firmy:
Wybierz z listy preferowany rodzaj Partnerstwa:

Bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najnowsze informacje o konkursie Mother and Child Startup Challenge.​

Become a Partner!

Please fill out the contact form below.
We will get in touch with you shortly.
Contact Information:
Company's Details:
Please select your preferred type of partnership from the list: