II Edycja

II edycja konkursu Mother and Child Startup Challenge odbyła się w 2023 roku. Kontytuując sukces I edycji konkursu postanowiliśmy w II Edycji skoncentrować się na organizacji przedsięwzięcia przeznaczonego pacjentom pediatrycznym i zarządzaniu szpitalem.

W drugiej edycji konkursu poszukiwaliśmy rozwiązań w dwóch kategoriach:

 • ścieżka dojrzałych firm i startupów,
 • ścieżka dla startupów w fazie B+R.

Konkurs nie tylko ukazał potencjał kreatywności i przedsiębiorczości w dziedzinie opieki zdrowotnej, ale również wzmocnił społeczność ekspertów, placówek medycznych i start-upów, tworząc inspirujący ekosystem zmian. Niech te innowacyjne rozwiązania staną się drogowskazem dla przyszłości opieki zdrowotnej, a nasza wspólna podróż ku nowym standardom będzie kontynuowana. Gratulacje dla wszystkich uczestników, zwycięzców oraz tych, którzy wnieśli swój wkład w kształtowanie przyszłości opieki nad matkami i dziećmi!

Zakres tematyczny konkursu

Ścieżka dla startupów i zespołów w fazie badawczo-rozwojowej (Ścieżka B+R):

Zakres tematyczny:

 • Zdrowie psychiczne i wellbeing pacjentów pediatrycznych oraz ich opiekunów;
 • Profilaktyka i walka z chorobami układu oddechowego wśród pacjentów pediatrycznych;
 • Profilaktyka oraz walka z nadwagą i otyłością wśród pacjentów pediatrycznych;

Stopień zaawansowania projektów w ścieżce wdrożeniowej określony został skalą TRL: 3-7.

Ścieżka Wdrożeniowa dla firm i startupów z gotowym produktem (Ścieżka wdrożeniowa)

Zakres tematyczny:

 • Działalność kliniczna: położnictwo i ginekologia, neonatologia, pediatria (innowacje materiałowe, diagnostyka, telemonitoring, terapia, rehabilitacja, wsparcie w decyzjach klinicznych)
 • Profilaktyka i badania przesiewowe;
 • Edukacja pacjentów i wsparcie w szkoleniu specjalistów;
 • Zarządzanie procesami i dokumentacją, analiza danych;

Stopień zaawansowania projektów w ścieżce wdrożeniowej określony został skalą TRL: 8-9.

Finaliści II Edycji

Zwycięzcy II Edycji

W 2023 roku Jury przyznało nagrody główne aż 4 projektom w dwóch rodzajach ścieżek:

2 w ścieżce wdrożeniowej:

Laserobaria 20_s

Laserobaria 2.0_S to produkt polskiej firmy Inventmed. To wielofunkcyjne urządzenie certyfikowane jako wyrób medyczny w klasie IIA. Jako jedyne na rynku pozwala na prowadzenie holistycznej terapii z zastosowaniem synergii pięciu czynników fizykalnych: miejscowej tlenoterapii o podwyższonym ciśnieniu, terapii ozonem, polem magnetycznym, światłem czerwonym i światłem UV.

 

Terapia Laserobarią 2.0_S stosowana jest w leczeniu ran o różnej etiologii: stopa cukrzycowa, oparzenia, odmrożenia, owrzodzenia, rany pooperacyjne, obrzęki limfatyczne, jak również w leczeniu schorzeń ortopedycznych i bólu. W wielu przypadkach leczenie pozwala uniknąć amputacji kończyn. Oprogramowanie pozwala na zindywidualizowanie układu czynników terapeutycznych w zależności od typu schorzenia, poziomu infekcji czy ewentualnych przeciwwskazań.

 

Efekty terapeutyczne jakie może osiągnąć firma to działanie biobójcze (wiruso-, bakterio-, grzybobójcze), przeciwobrzękowe, przeciwzapalne, przyspieszanie regeneracji tkanek oraz zmniejszanie bólu.
W zakresie ortopedycznym przyspieszanie zrostu kostnego i regeneracja mięśni.

 

0Laserobaria 2.0_S otrzymuje pozytywne referencje od podmiotów medycznych stosujących ją w leczeniu pacjentów m.in. klinicznych szpitali wojskowych, szpitali wojewódzkich oraz placówek prywatnych. Firma, wraz z wynalazkiem, została nagrodzona podczas takich wydarzeń jak Brussels Innova, Startup Challenge 2023 w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego czy podczas XVI Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji. 

TruScreen Cervical Cancer Screening

Zapadalność na raka szyjki macicy (RSM) i śmiertelność pozostają globalnym priorytetem. Umieralność na RSM w Polsce jest jedna z największych w Europie. Modelowanie pokazuje, że aby postęp w eliminacji RSM był skuteczny, należy poprawić jakość podejścia: należy zająć się szczepieniami, badaniami przesiewowymi i zarządzaniem w sposób bardziej kompleksowy, na dużą skalę i szybciej, aby cele Światowej Organizacji Zdrowia (WHO, 2019) mogły zostać zrealizowane. Badania przesiewowe w kierunku RSM muszą być powszechnie dostępne. Przez kilka następnych lat badania przesiewowe będą miały większy wpływ na zachorowalność na RSM niż szczepienia. Jednakże identyfikacja osób z DNA HPV jako jedyna metoda przesiewowa nie poprawi śmiertelności. Badania demonstrują ze poprawa kosztów profilaktyki I umieralności RSM poprawi się tylko w warunkach masowego szczepienia HPV oraz odpowiedniej identyfikacji zmian szyjki macicy wymagających leczenia.

 

TruScreen to urządzenie medyczne (klasa IIA) które za pomocą potwierdzonej klinicznie metody optyczno-elektrycznej, natychmiastowo wykrywa zmian szyjki macicy.

 

TruScreen daje szansę obniżenia kosztów profilaktyki raka szyjki macicy i poprawienia śmiertelności szybciej niż z użyciem HPV DNA, przy masowym zastosowaniu. Stanowi ona również doskonałą propozycję dla prywatnych gabinetów ginekologicznych.

TruScreen charakteryzuje się:

 •  Nieinwazyjnością, nie wymaga pobierania tkanki i infrastruktury laboratoryjnej,
 • Wbudowaną sztuczną inteligencją, eliminująca ryzyko ludzkiego błędu,
 • Natychmiastowymi, obiektywnymi wynikami, informującymi o konieczności dalszego postepowania,
 • Łatwością obsługi.

2 w ścieżce B+R:

Clebre

Clebre to innowacyjny sposób leczenia zaburzeń snu i oddychania, w którym na bieżąco monitorujemy postępy, aby dostosować terapię do indywidualnych potrzeb pacjenta. Za pomocą czujnika przyklejonego na szyję przenosimy diagnostykę i monitorowanie do domu pacjenta. Czujnik zbiera dane o tym jak oddychamy oraz jak zachowujemy się, gdy śpimy. Takie obserwacje rozciągnięte na wiele nocy pozwalają zbudować pełny, obiektywny obraz kondycji oraz monitorować jej zmiany.

 

System diagnostyczny Clebre wprowadza fundamentalną zmianę w sposobie leczenia bezdechów sennych, czy chrapania, a cały proces prowadzony jest przez zespół specjalistów koordynowanych przez opiekuna.

 

Zaburzenia oddychania w czasie snu są powszechne. U dzieci prowadzą do zaburzeń w prawidłowym rozwoju fizycznym i intelektualnym. W przypadku dorosłych długotrwały stres i niedotlenienie spowodowane bezdechami prowadzą do nadciśnienia, cukrzycy, zaburzeń rytmu serca, a także zawałów i udarów.

 

Zaburzenia oddychania mają różne przyczyny, mogą wystąpić w każdym wieku oraz są przewlekłe. Oznacza to, że nie ma jednej ścieżki leczenia, oraz że leczenie
to musi być długofalowe. Clebre adresuje te potrzeby pacjentów i skutecznie
rozwiązuje ich problemy.

Mission Amygdala – Calmsie

Mission Amygdala to platforma dająca natychmiastowe wsparcie dzieciom z depresją i zaburzeniami lękowymi. Pomaga w prewencji, wczesnej interwencji i uzupełnia standardową terapię. Produkt, został stworzony przez doświadczonych lekarzy i informatyków we współpracy z dziećmi, integrując najlepsze praktyki terapeutyczne, konwersacyjną sztuczną inteligencję i gry mobilne.

 

Cyfrowa forma i dodatkowe funkcjonalności wspierające biały personel eliminują systemowe luki wywołujące kryzys w psychiatrii dziecięcej. Dzięki temu Mission Amygdala to rewolucja, łącząca innowacyjność z angażującym UX, bezpieczeństwem i efektywnością, zmieniająca oblicze opieki nad zdrowiem psychicznym dzieci.

 

Dzieci są angażowane w codzienne misje, w których pomagają postaciom z gry przezwyciężyć emocjonalne wyzwania. Następnie prowadzą rozmowy w czasie rzeczywistym z Generałem Empatią – naszym sterowanym przez sztuczną inteligencję videobotem, który pomaga dziecku zastosować umiejętności zdobyte w grze w rzeczywistych sytuacjach.

 

Misja Amygdala jest platformą, która służy dwóm celom:

 • cyfrowy produkt terapeutyczny mający na celu wspieranie dzieci w wieku od 8 do 12 lat z łagodnymi do umiarkowanych objawami depresji i lęku,
 • produkt wellness, który ma na celu ułatwienie zapobiegania i pomaganie dzieciom w rozwoju odporności emocjonalnej poprzez psychoedukację i elementy oparte o terapię poznawczo-behawioralną (CBT), w szczególności zapewniający narzędzie psychoedukacyjne pacjentom pediatrycznym z chorobami fizycznymi.
Organizatorzy
UNIWERSYTECKI DZIECIĘCY SZPITAL KLINICZNY im. L. Zamenhofa w Białymstoku
Partnerzy Strategiczni

Partnerzy Główni

Partnerzy Honorowi

Partnerzy Wspierający

Partnerzy Medialni

Pobierz raport z I Edycji Konkursu

Zostań Partnerem!

Uzupełnij poniższy formularz kontaktowy.
Skontaktujemy się z Tobą niebawem.
Informacje kontaktowe:
Dane firmy:
Wybierz z listy preferowany rodzaj Partnerstwa:

Become a Partner!

Please fill out the contact form below.
We will get in touch with you shortly.
Contact Information:
Company's Details:
Please select your preferred type of partnership from the list: