Podczas I Kongresu Zdrowia Medonet zostały wręczone statuetki Medonet Awards 2024. Instytut Matki i Dziecka został doceniony w 2 kategoriach.
O Kongresie
20 listopada 2024 w Centrum Olimpijskim w Warszawie odbył się I Kongres Zdrowia Medonet pod hasłem „Zdrowie nie poczeka”. Głównym tematem debat były wyzwania współczesnego świata, z którymi muszą mierzyć się wszyscy działający w obszarze zdrowia.
Wśród najbardziej palących problemów wymieniane były m. in. starzenie się społeczeństwa, choroby cywilizacyjne czy problemy klimatyczne. Jednocześnie wskazywano na rozwiązania, które pojawiły się wraz z postępem i transformacją cyfrową.
Podczas Kongresu przedstawione zostały wyniki Narodowego Testu Zdrowia Polaków 2024. To już 5. edycja największego badania w polskim internecie dotyczącego zdrowia. W tym roku wzięło w nim udział prawie 153 tysięcy osób.
Medonet Awards 2024
Podczas finału Kongresu Zdrowia Medonet wręczone zostały nagrody osobom i instytucjom, które w szczególny sposób wyróżniają się w działaniu w obszarze opieki zdrowotnej w Polsce.
Jesteśmy niezwykle dumni z tego, że Grand Prix za całokształt działań otrzymał Instytut Matki i Dziecka. Doceniono zarówno zaangażowanie, jak i osiągnięcia pracowników Instytutu. Warto podkreślić, że dorobek naukowy IMiD jest znany nie tylko w Polsce, ale również na forum międzynarodowym. Uznanie zyskały badania naukowe, działalność usługowo-lecznicza, opiniodawcza, edukacyjna i wydawnicza, a także zaangażowanie w rozwiązywanie problemów zdrowotnych i społecznych kobiet, dzieci i nastolatków.
Zauważona została też rola IMiD we wprowadzaniu innowacyjnych rozwiązań w polskim systemie opieki zdrowotnej. Przykładem takich inicjatyw było m. in. utworzenia Działu ds. Sztucznej Inteligencji i Innowacji Technologii Medycznych oraz zainicjowanie w 2022 r. konkursu Mother and Child Startup Challenge.
Nagrodę w imieniu Instytutu odebrał Dyrektor Naczelny dr n. med. Tomasz Maciejewski, któremu przyznano także tytuł Lidera Ochrony Zdrowia.
„Jest on wybitnym ginekologiem, położnikiem i perinatologiem, który łączy medycynę z zarządzaniem i innowacjami. Prof. Tomasz Maciejewski to inicjator Działu AI i Innowacji Technologii Medycznych, przewodniczący konkursu NIL IN, wspierającego wdrożenia innowacji w szpitalach. Autor licznych publikacji, ekspert i prelegent międzynarodowy. Jego zaangażowanie w rozwój szpitalnictwa i współpraca ze startupami czynią go liderem nowoczesnej opieki medycznej w Polsce” – czytamy w uzasadnieniu.
Rola Mother and Child Startup Challenge
Mother and Child Startup Challenge to jedno z przedsięwzięć, które buduje markę Instytutu w świecie medycyny. Promowanie kreatywności, wspieranie rozwoju innowacji z obszaru zdrowia kobiet i dzieci, otwieranie placówek medycznych na nowatorskie rozwiązania i oswajanie pracowników ochrony zdrowia z szybko idącym postępem technologicznym to jedne z celów jakie stawiamy przed sobą.
Konkurs promuje wartościowe projekty, które realnie mogą usprawnić pracę personelu medycznego i administracyjnego szpitali oraz pozytywnie wpłynąć na komfort i bezpieczeństwo pacjentów.
Podczas Kongresu mogliśmy przekonać się, że MCSC to prawdziwa „kuźnia innowacji”. Zwycięzca 1. edycji naszego konkursu – MedApp – został nominowany do Medonet Award 2024 w kategorii „Innowacja w zdrowiu”, a tegoroczny finalista – Semi Robotics –w kategorii „Działanie na rzecz pacjentów”. Mogliśmy również posłuchać ubiegłorocznych zwycięzców. Przedstawiciele Calmsie zostali zaproszeni do udziału w Kongresie w roli panelistów.
Udział w konkursie Mother and Child Startup Challenge pozwala innowatorom na zwiększenie widoczności i rozpoznawalności, co przekłada się na przekłuwanie wizji w rzeczywistość.
Pełną listę nominowanych i laureatów Medonet Awards 2024 znajdziecie TUTAJ