Inicjator
Instytut Matki i Dziecka
Instytut Matki i Dziecka jest jednostką naukowo-badawczą. Posiada ponad 70-letnią tradycję i znaczący dorobek znany w kraju i na forum międzynarodowym. Został powołany uchwałą Rady Ministrów w 1951 r. i od tego czasu nieprzerwanie uczestniczy w rozwiązywaniu problemów zdrowotnych i społecznych matek, dzieci i młodzieży. Jego rozwój szedł w parze z postępem medycyny, a Instytut stał się liderem w wielu dziedzinach medycznych związanych z perinatologią, neonatologią, ginekologią i pediatrią.
Instytut Matki i Dziecka pełni funkcję instytutu badawczego, koncentrując się na prowadzeniu badań naukowych związanych z opieką zdrowotną, skupiając się przede wszystkim na obszarze ochrony rodzin, macierzyństwa oraz zdrowia kobiet i medycyny wieku rozwojowego. Jego działalność obejmuje również kompleksową opiekę usługowo-leczniczą, skoncentrowaną na leczeniu najbardziej skomplikowanych schorzeń wieku rozwojowego.
Dodatkowo, Instytut pełni rolę w działalności opiniodawczej, dostarczając eksperckich opinii o produktach dla populacji wieku rozwojowego na wniosek producentów i urzędów państwowych.
W obszarze edukacyjnym i wydawniczym Instytut angażuje się w kształcenie podyplomowe personelu medycznego oraz prowadzi edukację zdrowotną społeczeństwa, organizując kursy i wydając kwartalnik „Medycyna Wieku Rozwojowego”, indeksowany międzynarodowo w MEDLINE i Index Copernicus.
Współorganizatorzy
Bonifraterskie Centrum Medyczne to wyjątkowa sieć nowoczesnych, katolickich szpitali i placówek ochrony zdrowia, które – czerpiąc z prawie pięćsetletniej historii Zakonu Szpitalnego Św. Jana Bożego – zapewniają pacjentom kompleksową opiekę medyczną od diagnostyki po leczenie szpitalne, rehabilitację oraz stałą opiekę dla osób starszych i terminalnie chorych.
Instytut „Centrum Zdrowia Matki Polki” jest największym ośrodkiem badawczym w Polsce, który zapewnia wielospecjalistyczną i kompleksową opiekę nad matką i dzieckiem. Jednocześnie jako jedyny w kraju realizuje diagnostykę i leczenie płodu, noworodka, dziecka i matki. Jest także wiodącym ośrodkiem referencyjnym w zakresie intensywnej terapii noworodka, położnictwa, neonatologii, ginekologii i pediatrii.
Instytut CZMP zajmuje się leczeniem niepłodności, otacza opieką kobiety ciężarne, również te z chorobami onkologicznymi, prowadzi diagnostykę prenatalną oraz jeżeli jest taka potrzeba, leczenie prenatalne. Noworodek bezpośrednio po urodzeniu ma zapewniony dostęp do wszystkich niezbędnych wysokospecjalistycznych procedur, bez konieczności narażania go na transport. W Instytucie znajduje się jeden z największych oddziałów intensywnej opieki nad noworodkami w kraju. Od 2019 r. w CZMP działa profesjonalne laboratorium: Bank Mleka Kobiecego, w którym zgodnie z najnowszą wiedzą, w sposób bezpieczny pozyskuje się mleko kobiece, bada i dostarcza potrzebującym dzieciom.
Instytut prowadzi badania i prace rozwojowe dotyczące wczesnej diagnostyki i prewencji zagrożeń zdrowotnych i chorób wieku noworodkowego, dziecięcego i osób dorosłych, w szczególności chorób cywilizacyjnych. Wykorzystuje w pracach badawczych i rozwojowych sztuczną inteligencję, telemedycynę, techniki robotyczne, które mogą być zastosowane w diagnostyce, monitorowaniu i leczeniu chorób dzieci i dorosłych.
Bonifraterskie Centrum Medyczne prowadzi poradnie ogólne i specjalistyczne, szpitale wielospecjalistyczne, placówki rehabilitacyjne, hospicja i oddziały paliatywne, hospicjum domowe, rehabilitację domową oraz dom geriatryczno-rehabilitacyjny w Warszawie. Działa w oparciu o wartości płynące z charyzmatu szpitalnictwa Bonifratrów, którymi są miłosierdzie, empatia, profesjonalizm oraz szacunek wobec pacjentów i podopiecznych.
Szpitale Pomorskie Sp. z o.o. to wysokospecjalistyczny podmiot leczniczy m.in. w dziedzinach: radioterapii, chirurgii onkologicznej, onkologii klinicznej, hematologii, chirurgii naczyniowej, urologii czy ortopedii, a także wielu innych specjalizacji. W naszej strukturze posiadamy m.in. Kaszubskie Centrum Chorób Serca i Naczyń, a także Centrum Chorób Płuc i Pneumonologii Interwencyjnej z Pododdziałem Rehabilitacji Pneumonologicznej.
Spółka powstała w 2017 r. w wyniku konsolidacji trzech podmiotów: Szpitala Specjalistycznego im. Floriana Ceynowy w Wejherowie Sp. z o.o., Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy Sp. z o.o. oraz Szpitali Wojewódzkich w Gdyni Sp. z o.o.
Na jednostki tworzące Szpitale Pomorskie Sp. z o.o. składają się: Szpital Morski im. PCK i Szpital św. Wincentego a Paulo w Gdyni, Szpital Specjalistyczny im. F. Ceynowy w Wejherowie oraz Centrum Medyczne Smoluchowskiego w Gdańsku.
W ramach Spółki działa Pomorskie Onkologiczne Centrum Wsparcia Badań Klinicznych, które wyróżnia się innowacyjną infrastrukturą, doświadczonym zespołem badawczym oraz wieloletnim stażem w realizacji międzynarodowych projektów. Dzięki połączeniu wysiłków klinicystów, farmaceutów i specjalistów z dziedziny biologii, ośrodek zapewnia pacjentom najwyższy poziom opieki oraz wsparcie w dostępie do pionierskich terapii. Do tej pory zrealizowano ponad 240 badań klinicznych, głównie w dziedzinie onkologii i hematoonkologii, kardiologii, radioterapii oraz ginekologii onkologicznej.
Szpital rozpoczął swoją działalność w 1988 r. Obecnie jest największym na Podlasiu ośrodkiem diagnostyczno-leczniczym dla dzieci i młodzieży w wieku od 0 do 18 lat.
To nowoczesny, pełnoprofilowy podmiot diagnostyczno-leczniczy, realizujący wielospecjalistyczne świadczenia medyczne w systemie opieki stacjonarnej i ambulatoryjnej. UDSK jako jedyny szpital w województwie podlaskim, posiada Klinikę Pediatrii, Onkologii i Hematologii Dziecięcej, Klinikę Rehabilitacji Dziecięcej oraz Stację Dializ dla Dzieci. To również jedyny szpital w Białymstoku prowadzący Klinikę Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej oraz Klinikę Chirurgii Dziecięcej. Dodatkowo jako jedyny na terenie Podlasia prowadzi leczenie dzieci niskorosłych z wykorzystaniem hormonu wzrostu i rekombinowanego insulinopodobnego czynnika wzrostu. Warto zaznaczyć też, że dla dzieci z orzeczonym stopniem niepełnosprawności szpital świadczy usługi stomatologiczne w znieczuleniu ogólnym, co jest rzadkością w regionie.
Na terenie UDSK działa Zespół Szkół nr 15, który pozwala dzieciom na kontynuację nauki w trakcie hospitalizacji. Szpital chętnie sięga po nowatorskie rozwiązania. Od początku 2021 r. prowadzi dokumentację medyczną pacjentów wyłącznie w formie elektronicznej.
Uniwersyteckie Centrum Kliniczne to największy w Polsce wysoko specjalistyczny szpital kliniczny przy Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Pacjenci mogą tu skorzystać
z usług wyspecjalizowanej kadry, mają dostęp do innowacyjnych metod leczenia oraz sprzętu medycznego na najwyższym, światowym poziomie.
W ofercie UCK znajduje się pełen zakres usług medycznych w niemalże wszystkich dziedzinach medycyny, ze szczególnym uwzględnieniem onkologii, kardiologii i neurologii. Szpital zapewnia zaawansowaną diagnostykę i leczenie, przeprowadzenie różnorodnych zabiegów chirurgicznych, kompleksową rehabilitację oraz opiekę paliatywną.
UCK to prężnie działający ośrodek transplantacyjny, w którym od 15 lat przeszczepia się serca, nerki, szpik i rogówki. W 2018 rozpoczęto również programy przeszczepień płuc i wątroby.
UCK zatrudnia prawie cztery i pół tysiąca osób. Jednostka dysponuje bazą 1200 łóżek. Znajduje się tu m.in. 36 klinik (łącznie z Klinicznym Oddziałem Ratunkowym), 8 centrów leczniczych oraz 77 poradni dla dzieci i dorosłych.
W 2023 roku w szpitalu przeprowadzono m.in. prawie 150 tysięcy hospitalizacji, 218 tysięcy badań diagnostycznych, wykonano prawie 4 i pół miliona badań laboratoryjnych, udzielono ponad pół miliona porad specjalistycznych i przeprowadzono ponad 35 tysięcy operacji chirurgicznych.
Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie jest największą specjalistyczną placówką medyczną kompleksowo i interdyscyplinarnie leczącą dzieci w północno-wschodniej Polsce. Rocznie hospitalizuje ponad 40 tysięcy pacjentów, a z leczenia w trybie ambulatoryjnym korzysta około ćwierć miliona pacjentów. Szpital posiada status Centrum Urazowego dla Dzieci. Należy do elitarnego grona placówek skupionych w Europejskich Sieciach Referencyjnych – CRANIO (choroby rzadkie w obrębie głowy i szyi) oraz ITHACA (choroby rzadkie neurozwojowe o podłożu genetycznym). Posiada status Ośrodka Eksperckiego Chorób Rzadkich.
Dzięki rozwojowi świadczeń wysokospecjalistycznych o zasięgu ponadregionalnym szpital zaspokaja potrzeby zdrowotne dzieci z całej Polski w takich obszarach jak np.: diagnostyka i kompleksowe leczenie chorób rzadkich w zakresie głowy i szyi, chorób neurorozwojowych, naczyniowych, chirurgii wad wrodzonych noworodków i wcześniaków, leczenia oparzeń i urazów wielonarządowych u dzieci, leczenia skolioz i innych.